Charakterystyka profesji rejestratorka medyczna
Do obowiązków rejestratorki medycznej należy przyjmowanie zgłoszeń dzwoniących pacjentów, umawianie ich na badania specjalistyczne lub konsultacje u specjalistów oraz prowadzenie dokumentacji medycznej, w tym uzupełnianie baz danych. Rejestratorka medyczna obsługuje pacjentów przez telefon, poza tym kontaktuje się z personelem medycznym placówki, w której jest zatrudniona. Ma obszerną wiedzę na temat świadczeń medycznych, dzięki czemu jest bezcennym źródłem informacji dla dzwoniących. Rejestratorka medyczna odpowiada za pierwszy etap kontaktu pacjenta ze szpitalem, przychodnią czy też gabinetem, co ma znaczący wpływ na postrzeganie tej placówki przez dzwoniącą osobę.
Po rocznej nauce w szkole Żak otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN i dyplom naszej szkoły.
Perfekcyjna kandydatka to…
Profesjonalna rejestratorka medyczna to osoba o przyjaznym usposobieniu, empatyczna i – co równie ważne – umiejąca doskonale organizować swoją pracę. Atutem jest także odporność na stres oraz silna chęć niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Rejestratorka musi więc mieć głęboko zakorzenioną etykę pracy, kulturę osobistą, profesjonalizm, odpowiedzialność za swoje czyny i… uprzejmość we krwi!
Wiele młodych osób ma za sobą pracę tymczasową na tzw. słuchawce, np. w contact center. Bez wątpienia takie doświadczenie może być przydatne – łatwo wdrożysz się w pracę rejestratorki i szybko zorientujesz się w systemie i obsłudze sprzętu. Dobrze też, jeśli po prostu lubisz ludzi, ponieważ większość Twoich zadań polegać będzie właśnie na kontakcie z pacjentami lub innymi pracownikami placówki medycznej.
Jakie umiejętności zdobędziesz na kierunku rejestratorka medyczna w szkole Żak?
Choć wydawać by się mogło, że rejestratorka medyczna tylko odbiera telefony i umawia pacjentów, w rzeczywistości musi ona przejść solidne przeszkolenie podczas rocznej nauki.
Zacznijmy od podstaw – nauczysz się organizować sobie pracę i poznasz technologie wspierające zadania rejestracji medycznej. Poznasz także BHP i dowiesz się wiele o kulturze zawodu rejestratorki. Ponadto nauczysz się klasyfikować świadczenia oraz dokumentować działalność medyczną. Poznasz też wybrane zagadnienia z dziedziny statystyki medycznej, nauczysz się ewidencjonować i rozliczać usługi, a także zgłębisz podstawy marketingu i promocji usług medycznych.
Nauka obejmuje również zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną z pacjentem i personelem medycznym, podstawy psychologii, a także trening umiejętności społecznych. Musisz bowiem wiedzieć, jak radzić sobie w niektórych nietypowych lub stresogennych sytuacjach, umiejętnie oddzielać pracę od życia osobistego i rozumieć niektóre zachowania pacjentów – bywają oni niemili, a czasem nawet agresywni.
Dlaczego warto zostać rejestratorką medyczną?
Podstawową zaletą tej pracy jest poczucie, że dzięki Tobie placówka działa sprawnie, a pacjenci – często bardzo chorzy – nie muszą dodatkowo się frustrować. Jako rejestratorka medyczna będziesz „na pierwszej linii frontu”. Twoje kompetencje, opanowanie i spokojny, miły głos pozwolą dzwoniącemu odzyskać wiarę w służbę zdrowia i poczuć się odrobinę pewniej w trudnej sytuacji. Pomyśl o tym w ten sposób – pacjent w końcu dodzwania się do przychodni lub gabinetu i słyszy osobę pełną entuzjazmu, która nastawiona jest na szybkie rozwiązanie jego problemu i skierowania go w odpowiednie miejsce.
Twoja wiedza, zaangażowanie i profesjonalizm dadzą Ci rzeczywisty wpływ na samopoczucie dzwoniących pacjentów. Często już sama rejestracja jest stresująca – pokaż pacjentowi, że lubisz swoją pracę, a od razu poczuje się lepiej!
Perspektywy pracy i rozwoju rejestratorki medycznej
Rejestratorki medyczne znajdują zatrudnienie w prywatnych placówkach – bardzo popularny przykład to gabinety stomatologiczne – lub też przychodniach i szpitalach.
Na początku swojej drogi zawodowej nie wiesz jeszcze, w którą stronę pójdziesz lub przeciwnie – masz w głowie zarys swojej kariery. W szkołach Żak możesz rozwinąć swoje kompetencje w szerokiej dziedzinie, jaką jest ochrona zdrowia. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej będzie dobrym uzupełnieniem Twojej wiedzy teoretycznej, a jeśli chciałabyś rozwijać się jako opiekun medyczny – możesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje także w szkołach Żak!
Posada rejestratorki medycznej to przede wszystkim stabilna praca o jasno zdefiniowanym zakresie obowiązków – dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią każdego dnia robić czegoś innego i przemieszczać się z miejsca na miejsce.
Rejestratorka medyczna a opiekun medyczny
Mimo iż osoby obu profesji często pracują w tym samym miejscu, ich obowiązki są różne – choć cele te same! Opiekun towarzyszy pacjentowi na co dzień, podczas gdy rejestratorka swoim działaniem wspiera funkcjonowanie całej placówki i jest mocnym fundamentem szpitala czy przychodni.
Obie profesje wymagają kompetencji i zaangażowania, ale zasadniczą różnicą jest to, że opiekun działa bezpośrednio przy osobie chorej i potrzebującej, a rejestratorka – pośrednio, przez telefon lub na recepcji, a jej praca jest szalenie ważna.
Czy to zajęcie dla mnie?
W każdym zawodzie preferowane są pewne cechy – tak też jest w przypadku rejestratorki medycznej. Jeśli masz miły głos, jesteś cierpliwa i pozytywnie usposobiona, jesteś świetną kandydatką! Należy też wyjaśnić jedną rzecz – rejestratorka medyczna jak najbardziej powinna być osobą wrażliwą, musi ona jednak – często mimo emocji, a nawet przytłaczającego współczucia – zachować profesjonalizm i nie dać emocjom kontrolować swojego zachowania. To trzeba po prostu umieć.
Niektórzy z nas mają szczerą chęć niesienia pomocy innym, ale z różnych względów nie byliby w stanie pracować w bliskiej, wręcz intymnej relacji z pacjentem, jak w przypadku opiekuna medycznego. Dzięki pracy rejestratorki możesz dołożyć swoją cegiełkę do poprawy zdrowia pacjentów, nie mając jednocześnie codziennego, bezpośredniego kontaktu z chorymi i ich cierpieniem – to zrozumiałe, że nie każdy jest w stanie to udźwignąć.
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku Rejestratorka medyczna trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.